İstanbul'da 7.5 şiddetinde deprem olasılığı %60
İstanbul (AA)- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay,

''İstanbul'da 7,5 büyüklüğünde bir depremin 30-35 yıl içinde olma olasılığı yüzde 60 civarında'' dedi.

Enstitünün İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesiyle iş birliği içinde yürüteceği ''Depreme Duyarlılık Günleri''
projesi tanıtıldı. Kandilli Rasathanesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Gülay Altay, yaşanan
depremlerin toplumda bilinçlilik yarattığını, bu projeyle de bunu sürdürülebilir kılmak istediklerini söyledi.
''Depreme Duyarlılık Günleri'' Proje Koordinatörü Prof. Dr. Niyazi Türkelli de, enstitünün 1999 depremi sonrasında
toplumun eğitimine büyük önem verdiğini dile getirerek, ''Enstitü olarak topluma bilgiyi, deneyimleri ne kadar
ulaştırabilirsek, o kadar başarılı oluruz diye düşündük ve adını sismolojiden alan 'Sismail' isimli bir maskot
yarattık'' diye konuştu.

Prof. Dr. Türkelli, projeye ilişkin bir de ''www.depremeduyarlilik.org'' sitesi kurduklarını ifade etti.
Toplantıda daha sonra Proje Yöneticisi Süheyla Sezen'in fikir sahibi olduğu ve proje maskotu olarak tasarlanan
''Sismail'' tanıtıldı. Ayrıca ''Sismail''in çocuklarla birlikte yer aldığı tanıtım filmi de gösterildi.
''Sismail''in seslendirdiği şarkının sözlerini yazan Murat Evgin de ''Sismail''in çocuklar tarafından
sevileceğini ve amacına ulaşacağını umduğunu belirtti.

Rap tarzındaki şarkıyı seslendiren Sözbir Bahadır da sahneye çıkarak, ''Sismail''in çocuklara yönelik şarkısını söyledi.
 

Mustafa Yaman - TA2MW,   TRAC Kocaeli Şube Başkanı

( Tel :0 262 - 317 23 86
 Fax :0 262 - 317 20 20
:0 262 - 317 22 22
)
mustafa.yaman@tupras.com.tr

 

Depreme Karşı Tavsiyeler Deprem sırasında hayatta kalmak ve hayatta kalma şansının arttırılması çok basit bazı kuralların

bilinmesi, bazı tedbirlerin önceden alınması ve uygulanması ile mümkündür.

 

DEPREM ÖNCESI HAZIRLIK:

bullet

1.      Öncelikle yaşadığınız yerleşim biriminin deprem tehlikesi hakkında doğru bilgileri ilgililerden öğrenin.

bullet

2.      Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşun, bir ev deprem planı yapın. Deprem sırasında sağlam ve devrilmeyecek eşyaların (kasa, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, yüksek küvetler, mutfak tezgâhları,) yanına, anne karnındaki pozisyonda uzanmak gerekir. Dizlerinizi başınızın arkasında kavuşturun ve yan yatın. Mümkün olduğu kadar az alan kaplamaya çalışın. Böylece iç organlarınız korunur, daha az enerji ve su kaybına uğrarsınız. Yan yatarken az da olsa bir görüş alanına sahip olabilirsiniz. Bu görüş sayesinde üzerinize yıkılan veya düşen malzemeleri görebilir, korunma ve kaçınma yapabilirsiniz. Yerde ne kadar az alan kaplarsanız, fiziksel zarar görme riskiniz o kadar azalır.

bullet

3.      Evinizin elektrik, gaz, su şebekelerini kapatabilmek için ana şalter ve vanaların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenin.

bullet

4.      Kitaplık, yüksek mobilya gibi kolay devrilebilir eşyalar ile ağır eşyaları duvarlara veya döşemeye sıkıca bağlayın.

bullet

5.      Yatak odalarınızda, üstünüze kolayca devrilip yaralanmanıza neden olabilecek tablo, gardırop gibi eşyaları sabitleştirin ve üzerinize devrilmeyecek şekilde yerleştirin.

bullet

6.      Su ısıtıcılarını duvarlardaki ankrajlara bağlayın.(Kazan, sağlam bir zincir veya benzeri yanıcı olmayan bir malzemeyle duvara bağlanır, ayaklar döşemeye sabitlenir. Gazlı ısıtıcılarda yakıt girişi esnek olmalıdır.)

bullet

7.      Mutfak dolapları gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınıza sağlam kilitler takın: a) Ucuz, ancak her zaman kapatılmayabilir, b) ve c) Dolap kapağına monte edilen standart kilitler.

bullet

8.      Düzenlenen ilk yardım kurslarından ilk yardımı öğrenin.

bullet

9.      Olağanüstü bir durumda hemen kullanabileceğiniz el feneri, radyo ve yedek pilleri, büyük boy bir iş eldiveni, 1.5 litre su, bisküvi, düdük (bekçi düdüğü), ilk yardım çantası ve gerekli ilaçlarınızı önceden hazırlayacağınız bir deprem acil yardım çantasına (bavuluna) koyup, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

bullet

10.  Ailenin bağlantı kuracağı şehir dışından birilerini belirleyin.

 

DEPREM SIRASINDA;


A) Bina içinde iseniz:

1.      Deprem sırasında sakin olup, paniğe kapılmayın, cesaretinizi toplayın ve koşuşmayın. Depremler genellikle hafif bir sarsıntı

ve gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir. Bu birkaç saniye içinde hazırlamış olduğunuz

deprem planına göre (bak yukarı) belirlemiş olduğunuz deprem sırasında sığınacağınız yere gidiniz ve bekleme pozisyonunuzu alınız.

Bu planın uygulanması hayatınızı kurtarır.

2.      Büyük bir depremde ayakta durmanız, koşmanız mümkün değildir. Deprem sırasında sağlam ve devrilmeyecek eşyaların

(kasa, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, yüksek küvetler, mutfak tezgâhları,) yanına, anne karnındaki pozisyonda

uzanmak gerekir. Dizlerinizi başınızın arkasında kavuşturun ve yan yatın. Mümkün olduğu kadar az alan kaplamaya çalışın.

Böylece iç organlarınız korunur, daha az enerji ve su kaybına uğrarsınız. Yan yatarken az da olsa bir görüş alanına sahip

olabilirsiniz. Bu görüş sayesinde üzerinize yıkılan veya düşen malzemeleri görebilir, korunma ve kaçınma yapabilirsiniz.

Yerde ne kadar az alan kaplarsanız, fiziksel zarar görme riskiniz o kadar azalır.

3.      Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar değiştirmeyin. Pencerelerden, şöminelerden, sobalardan, ağır mobilya veya

kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durun. Bina içinde kalın. Dışarı çıkarsanız düşen cam kırıkları ya da bina molozlarından yaralanabilirsiniz.

4.      Tiyatro, okul, sinema, büro gibi kalabalık yerlerde iseniz, kesinlikle merdivenlere, anasörlere koşmayın.

Unutmayın ki bu yerler hasar görmese dahi, aynı anda yüzlerce kişinin panik içersinde koşarak çıkış yerlerinden binayı terk etmeleri mümkün değildir.

5.      Ayrıca binaların en zayıf yerlerinin merdivenler ve asansör boşlukları ile  balkonlar olduğunu kesinlikle hatırlayınız.

6 .  Kendinizi koltuk, sıra gibi yerlerde korumaya alın, sakin olun ve başkalarını da aynı şekilde davranmaya davet edin.

 

 

 B) Bina dışında iseniz:

bullet

1.      Binalardan dökülebilecek yıkıntılar ve camlardan, elektrik direk ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin.

 C) Araç kullanıyorsanız:

bullet

1.      Bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprüler, üst geçitler,

tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar, direkler enerji nakil hatlarından uzakta kalın.

 

 DEPREM SONRASI

bullet

1.      Büyük bir depremden sonra artçı depremler mutlaka devam edecektir. Bu depremlere karşı hazırlıklı olun.
Özellikle ilk üç gün içersinde, yetkililer izin vermedikçe, sağlam evlerinize dahi girmeyin. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasar yapacak kadar büyük olabilir.

bullet

2.      Deprem durduğunda elektrik, gaz, su vanalarını ve yanan ocakları hemen kapatın. Kendinize güvenli bir çıkış yolu arayarak binayı terk edin.

bullet

3.      Olası gaz sızıntıları nedeniyle, deprem sırasında olduğu gibi, deprem sonrasında da kesinlikle kibrit, çakmak, mum yakmayın. Parlamalara ve yangınlara yol açabilirsiniz. El feneriniz aydınlanma ihtiyacınızı karşılayacaktır.

bullet

4.      Aile bireylerinizi bir arada tutun ve açık bir yerde bekleyin. Varsa yaralılara ilk yardımı yapın. Ciddi şekilde yaralanmış kişileri telaş ve panikle hareket ettirmeyin, güvenli bir yerde yetkililerin gelmesini bekleyin.

bullet

5.      Evinizi veya binanızı terk ederken, eğer ev sağlamsa, kıymetli eşyalarınızı, kalın giyecek, battaniye v.b., biraz yiyecek ve içme suyu  yanınıza alın, kalın ayakkabılarınızı giyin...eğer ev hasar görmüşse sadece daha önceden hazırlamış olduğunuz deprem acil çantasını (bavulunu) alıp evinizden hızlı ama paniksiz bir şekilde çıkınız...

bullet

6.      Dışarıda yıkılacak binaların veya devrilecek & düşecek cisimlerin üstünüze düşmeyeceği bir yerde yetkililerin yardım ve talimatlarını bekleyin.

bullet

7.      Yerlere devrilmiş elektrik tellerinden kesinlikle uzak durun ve bunlara temas eden cisimlere dokunmayın.

bullet

8.      Aracınıza binip, şehirden uzaklaşmaya çalışmayın. Büyük bir ihtimalle dolu veya kapalı olan yollarda kurtarma-itfaiye-yardım ekiplerinin gelmesini ve hareket etmesini engellersiniz.

bullet

9.      Çok acil durumlar dışında yakınlarınıza haber vermek ya da almak amacıyla telefonunuzu kullanmayın.
Zira aşırı yoğunluk nedeniyle telefon şebekesi bloke olur ve acil durumlar için dahi kullanılamaz hale gelir.

bullet

10.  Fısıltı ve dedikodulara inanmayın, öğrenmek istediklerinizi yetkililerden sorun veya TRT 1 yayınlarından transistorlu radyonuzla dinleyin.

bullet

11.  Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olun.

bullet

12.  İhtiyacınızdan fazla yardım malzemesini kesinlikle atmayın. Unutmayın ki fazladan alınan her yardım malzemesi bir hem şehrinizin acil ihtiyaçlarının karşılanmamasında faydalı olacaktır.

bullet

13.  Yardımlaşma ve paylaşma olağanüstü durumlarda en yüce insani değerdir.

bullet

14.  Enkaz ve yıkıntılar arasında, cadde ve sokaklarda gelişigüzel dolaşmayın.

15.  Deprem merkezinin neresi olduğunu öğrenmeniniz için aktif amatör telsizci yakınınız ve tanığınız var ise ona ulaşmaya bakıp öğrenebilirsiniz, belki o bölgede bir yakınınız ve tanıdığınız olabilir ortalık durulduğunda yardıma gitme şansınız olabilir.

                                                                                               

Mustafa Yaman

                                                                                                   TA2MW

                                                                                                     TRAC

                                                                                           Kocaeli Şube Başkanı

                                                                                              0533–399 64 66